A civil engineer is analyzing the compressive strength of concrete. Compressive
ID: 3221493 • Letter: A
Question
A civil engineer is analyzing the compressive strength of concrete. Compressive strength is normally distributed. A random sample of 12 specimens has a compressive strength of x bar = 3250 psi and s^2 = 1000(psi)^2. (a) Construct a 95% two-sided confidence interval on the mean compressive strength. (b) Construct a 99% two-sided confidence interval on the mean compressive strength. Compare the width of this confidence interval with the width of the one found in part (a). (c) Find a 99% one-sided lower confidence bound on the mean compressive strength. (d) Find a 99% one-sided upper confidence bound on the mean compressive strength.Explanation / Answer
a) We know the values and given that
= 0.05, Z/2 = 1.96, ¯x = 3250, 2 = 1000, n = 12
now the 95% two-sided CI on µ is
so x¯ Z/2 / n µ x¯ + Z/2 /n
3250 (1.96) · 1000/ 12 µ 3250 + (1.96) · 1000 / 12
3232.11 µ 3267.89.
b ans) For = 0.01, z/2 = 2.58.
So the 95% two-sided CI on µ is
x¯ Z/2 n µ x¯ + Z/2 n
3250 (2.58) · sqrt1000 12 µ 3250 + (2.58) · 1000 12
3226.4 µ 3273.6.
The 99% CI is wider than the 95% CI
c ans ) well we have already found two intervals above
so one sided lower confidence bound is 3226.4
d ans)
well we have already found two intervals above
so one sided upper r confidence bound is 3273.6
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.