A component is produced on one of 4 production lines. All production lines will
ID: 3330882 • Letter: A
Question
A component is produced on one of 4 production lines. All production lines will produce the parts at the same rate, i.e. probability of a single part coming from any one production line is 25%. Historically, each production line has a history of producing parts at a 2.5% defect rate.
Production Line 1 produced parts for a short period of time with a 5% defect rate. Unfortunately, the manufacturer shipped the parts before learning of the issue on Production Line 1. The customer tested 3 of the fuses and found 1 defect.
What is the probability that the lot of parts came from Production Line 1?
(Hint: You will also need to use the Binomial distribution to determine the conditional probability of the defective parts coming off the different production lines, e.g.:
PDLine 1=bx;n,p=0.05=nxpxqn-x)
PDLines 2,3,4=bx;n,p=0.025=nxpxqn-x
Explanation / Answer
Binomial Distribution
nCx pxq(n-x)
Line 1: p=0.05
Line 2,3,4: p=0.025
Probability of finding 1 defect in 3 fuses in Line 1
3C1(0.05)1*(0.95)2 = 0.135
Probability of finding 1 defect in 3 fuses in Line 2,3,4
3C1(0.025)1*(0.975)2 = 0.071
Every part has a 25% probability of coming from any of the production lines 1,2,3,4.
Total probability of finding 1 defect in 3 fuses
= (0.25*0.135) + (0.25*0.071) + (0.25*0.071) + (0.25*0.071)
= 0.087
Conditional Probability
P(A|B) = P(A B) / P(B)
A - Event that the lot of parts came from Production Line 1
B - Event that 1 out of 3 fuses are defective
P(A|B) = P(finding 1 defect in 3 fuses and parts are from Line 1) / P(finding 1 defect in 3 fuses)
= (0.135*0.25)/0.087
= 0.388
The probability that the lot of parts came from Production Line 1 is 0.388.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.