Score: 0 of 1 pt 2 of 4 (3 complete) HW Score: 50%, 2 of. 4.1.15 Question Help A
ID: 3329712 • Letter: S
Question
Score: 0 of 1 pt 2 of 4 (3 complete) HW Score: 50%, 2 of. 4.1.15 Question Help A country conducts a study on new cars within the first 90 days of use. The cars have been categorized according to whether the car needs a warranty-based repair (yes or no) and the cars origin (domestic or foreign). Based on the data collected, the probability that the new car needs warranty repair is 0.07, the probability that the car was manufactured by a domestic company is 0.67, and the probability that the new car needs a warranty repair and was manufactured by a domestic company is 0.006. Construct a contingency table to evaluate the probabilities of a warranty-related repair. Complete parts (a) through (d) c. What is the probability that a new car selected at random needs a warranty repair or was manufactured by a domestic company? d. What is the probability that a new car selected at random needs a warranty repair or was made by a foreign company? Enter your answer in the answer box and then click Check Answer F3 2 3 4 6 tab caps lockExplanation / Answer
P(W) = 0.07
P(D) = 0.67
P(W and D) = 0.006
(C)
P(W or D) = P(W) + P(D) - P(W and D) = 0.07 + 0.67 - 0.006 = 0.734
(D)
P(W or D') = P(W) + P(D') - P(W and D')
P(W and D') = P(W) - P(W and D) = 0.07 - 0.006 = 0.064
P(D') = 1 - P(D) = 0.33
P(W or D') = 0.07 + 0.33 - 0.064 = 0.336 (required probability)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.