Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

QMTH 205 Online Fall 17 Homework: Chapter 12 Homework Score: 0.33 of 1 pt 0. 12.

ID: 3328521 • Letter: Q

Question

QMTH 205 Online Fall 17 Homework: Chapter 12 Homework Score: 0.33 of 1 pt 0. 12.1.27 Otestion Help ei A consumer organization estimates that over a 1-year period 15% of cars will need to be repaired once, 10% will need repairs twice, and 2% will require three or more repairs, what is the probability that a car chosen at random will need a) no repairs? b) no more than one repair? c) some repairs? a) The probability that a car will require no repairs is (Do not round) b) The probability that a car will require no more than one repair is 88 (Do not round.) c) The probability that a car will require some repairs is (Do not round) Enter your answer in the answer box and then click Check Answer Clear Al All parts showing 2245 PM 10/9/2017 ^

Explanation / Answer

1 repair = 15% = 0.15, 2 repairs = 10% = 0.1 and 3+ repairs = 2% = 0.02

(a) Therefore probability of 0 repairs = 1 - (0.15 + 0.1 + 0.02) = 0.73

(b) P(No More than 1 repair i.e at most 1 repair) = P(1 repair) + P(0 repairs) = 0.15 + 0.73 = 0.88

(c) P(That the car will require some repair) = P(1 repair) + P(2 repairs) + P(3+ repairs) = 0.15 + 0.1 + 0.02 = 0.27