41. Suppose X has the binomial distribution, XB(25,1/5). Find the approximate va
ID: 3326145 • Letter: 4
Question
41. Suppose X has the binomial distribution, XB(25,1/5). Find the approximate value of P(35.2. (Hint: use the Central Limit Theorem). a. 1 b. .89c. .11 d. .72 e. .27 42. If in a regression you estimated 34 and calculated its standard error to be s, would you reject the null hypotheses that 3-0 at a 90 % confidence level? b. No, because the t-statistic is large a Yes. because the t-statistic is small c. No, because the t-statistic is sma . Not enough information e. Yes, because the t-statistic is largeExplanation / Answer
41) here mean =np =25*(1/5)=5
and std deviation=(np(1-p))1/2 =2
therfore for n=36 ; std error of mean =std deviaiton/(n)1/2 =2/(36)1/2 =0.3333
hence P(Xbar>5.2)=P(Z>(5.2-5)/0.3333)=P(Z>0.6)=0.27
option E is correct
42) as test statisitc t=b/std error =4/8 =0.5
hence option C is correct
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.