Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a 90% confidence level, the margin of error is The National Center for Health St

ID: 3326086 • Letter: A

Question

a 90% confidence level, the margin of error is The National Center for Health Statistics released a report that stated 70% of adults do not exercise regularly. A researcher decided to conduct whether the claim made by the National Center for Health Statistics differed on a state by state basis. At .05, what is the research conclusion for the following states: Ho: =0.7 H,: 0.7 . In collecting the data, we found that in Wisconsin: 280 of 350 adults did not exercise regularly. a. What is the point estimate of population proportion for Wisconsin? b. What is, the standard error of the sample proportion, i.e., p? c. In testing the population proportion What is the test statistics? d. Should we use z-Table or t-Table? e. What is the p-value? f. Do you reject or do not reject Ho? g. If we use critical value approach, what are the critical values?

Explanation / Answer

a). 280/350 = 0.8

b). standard error = sqrt [ p(1 - p) / n ] = sqrt [ 0.8(1 - 0.8) / 350 ] = 0.0214

c). Z-test

d). Z-table

e). P = 0.8225

f). Since it is observed that |z| = 4.082 > zc = 1.96, it is then concluded that the null hypothesis is rejected.

g). The significance level is alpha value = 0.05, and the critical value for a two-tailed test is zc = 1.96. Rejection region for this two-tailed test is R = { z: |z| > 1.96 }

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote