According to research, holiday shoppers spent an average of $366 over a holiday
ID: 3324479 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
Below are the null and alternate hypothesis
H0: mu = 366
H1: mu < 366
From the given data we have
mean = 327.3125
std. dev. = 102.507703
n = 16
test statistics, t = (327.3125 - 366)/(102.5077/sqrt(16)) = -1.5096
p-value = 0.07595
As p-value is less than the significance level, reject the null hypothesis.
Option B - reject the null hypothesis.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.