Problem 10-23 Suppose your manager presents you with the following information a
ID: 332414 • Letter: P
Question
Problem 10-23 Suppose your manager presents you with the following information about machines that could be used for a job, and wants your recommendation on which one to choose. The specification width is .48 mm. In this instance, you can narrow the set of choices, but you probably wouldn't make a recommendation without an additional piece of information. (Round your answers to 3 decimal places.) Cost per Standard Deviation Machine Unit ($) 19 12 12 10 052 060 074 065 Process We can narrow the choices to processes Click to select) v Click to C and A B and C A and BExplanation / Answer
Given values:
Specification width = 0.48 mm
Solution:
Capability ratio (Cp) is calculated as;
Cp = (Specification limit) / (6 x standard deviation)
Cp for each machine is calculated as below:
Machine A
Cp = 0.48 / (6 x 0.052)
Cp = 1.538
Machine B
Cp = 0.48 / (6 x 0.060)
Cp = 1.333
Machine C
Cp = 0.48 / (6 x 0.074)
Cp = 1.081
Machine D
Cp = 0.48 / (6 x 0.065)
Cp = 1.231
On the basis of the capability ratio (Cp), we can narrow down our choices to processes A and B as the desired value of Cp should be greater than or equal to 1.333.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.