Let 1 – 2 denote the parameter of interest and suppose you have calculated a 90%
ID: 3323582 • Letter: L
Question
Let 1 – 2 denote the parameter of interest and suppose you have calculated a 90% confidence interval for this parameter to be (0.16, 0.174). Further suppose you now need to test the hypotheses H0: 1 – 2 = 0.170 vs. Ha: 1 – 2 0.170. Based on the 90% confidence interval, which of the following is a legitimate conclusion about these hypotheses? Select one or more: a. The p-value is larger than 0.10. b. The p-value is larger than 0.05. c. The p-value will be smaller than 0.10. d.The p-value will be smaller than 0.05. e.one of the statements above would be true about the confidence interval.
Explanation / Answer
The estimated difference between group means was 0.170
The upper and lower limits of a 90% Confidence intervaI are 0.16 and 0.174 respectively:
standard error (SE)is calculated as
SE=[0.174-(-0.16)]/(2*1.65) where 1.65 is the z table value for 90% CI
SE=0.1012
z=0.170/0.1012
z=1.68
p-value is computed as.
p=exp[(-0.717*z)-(0.416*z^2)]
p=exp[(-0.717*1.68)-(0.416*1.68^2)]
p-value=0.093<0.1
Hence ,the answer is option C.The p-value will be smaller than 0.10
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.