Suppose that 20% of a herd of cows is infected with a particular disease. 1) Wha
ID: 3322579 • Letter: S
Question
Suppose that 20% of a herd of cows is infected with a particular disease.
1) What would be the standard deviation? Interpret it in context.
2) What is the probability that the first diseased cow is the 3rd cow tested or sooner?
3) Explain why P(X=0) is nonsensical in a geometric setting.
4) Construct a probability distribution table for X( up through X=5) Display information in both a table form and in a histogram
Geometric Probability WS AP Statistics Nan Suppose that2 f cows is infected with aExplanation / Answer
SOLUTION :-
5.
Probability that the first diseased cow is 3rd cow
P(X=3) = (0.8)2 0.2 = 0.64 * 0.2 = 0.128
P(X=3) = geom pdf (0.2,3) = 0.128
7.
Probability distribution table for X =5 is given as
X 1 2 3 4 5 P(X=k) 0.2 0.16 0.128 0.1024 0.08192Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.