Suppose that 0.94 g of water condenses on a 75.0g block of iron that is initiall
ID: 889119 • Letter: S
Question
Suppose that 0.94 g of water condenses on a 75.0g block of iron that is initially at 21 C.
Part A
If the heat released during condensation goes only to warming the iron block, what is the final temperature (in C) of the iron block? (Assume a constant enthalpy of vaporization for water of 44.0 kJ/mol.)
Suppose that 0.94 g of water condenses on a 75.0g block of iron that is initially at 21 C.
Part A
If the heat released during condensation goes only to warming the iron block, what is the final temperature (in C) of the iron block? (Assume a constant enthalpy of vaporization for water of 44.0 kJ/mol.)
Explanation / Answer
Lv = 44.0 KJ/mol = 44.0 Kj/molx(1000J / 1KJ) = 44000 J/mol
Given the mass of water vapor, m = 0.94 g
Hence moles of water vapor, n = mass / molecular mass of water = 0.94 g / 18gx mol-1 = 0.052 mol
Let the final temperature of the iron block and water be T DegC
Initial temperature of water vapor = 100 DegC
Heat released during condensation only goes to heat the iron block
Now heat lost by water vapor = nxLv
= 0.052 mol x (44000 KJ /mol)
= 2288 J
s(iron) = 0.450(J/gxDegC)
Heat gained by iron block = mxs(iron)xdT = 75.0g x 0.450(J/gxDegC) x (T - 21)
= 33.75x(T-21)
Now applying the formulae
heat lost by water vapor = Heat gained by iron block
=>2288J = 33.75x(T-21)
=> T - 21 = 68 DegC
=> T = 68+21 = 89DegC (final temperature)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.