A concrete mix is being designed to provide adequate compressive strength for co
ID: 3322025 • Letter: A
Question
A concrete mix is being designed to provide adequate compressive strength for concrete blocks. The specification for a particular application calls for the blocks to have a mean compressive strength is greater than 1300 kPa. A sample of 108 blocks is produced and tested. Their mean compressive strength is 1305.21 kPA, their standard deviation is 74.1 kPa. A test is made of (use =0.05)
H0:1300
vs.
HA:>1300
Find
(a) The value of the test statistic.
(b) The critical value is.
(c) Your decision for the hypothesis test:
A. Do Not Reject H0.
B. Reject H0
Explanation / Answer
a) Z statistic = xbar - µ /(s/n)
= 1305.21 - 1300 / [74.1/sqrt(108)] = 0.73
b) Z critical = 1.645
c) Here Z statistic < 1.645, So reject H0
option A, Do not reject H0
we conclude that there is no sufficient evidence that the true mean is greater than 1300
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.