A concentrated load of P = 74 kips is applied to beam AB , as shown in the figur
ID: 1845600 • Letter: A
Question
A concentrated load of P = 74 kips is applied to beam AB, as shown in the figure. Rod (1) has a diameter of 1.4 in., and its yield strength is 67 ksi. Pin A is supported in a double shear connection, and the ultimate shear strength of pin A is 77 ksi.
(a) Determine the normal stress in rod (1).
(b) Determine the factor of safety with respect to the yield strength for rod (1).
(c) If a factor of safety of 2.6 with respect to the ultimate strength is specified for pin A, determine the minimum required
pin diameter.
Explanation / Answer
deflection @B due to applied load = deflection due to tension in the rod
(PL3/3EI) +4.7( PL2/2EI) =(T Sin 30.170 * (12.9)3)/3EI
74*(8.2)3/3EI + 4.7*74*(8.2)2/2EI = (T Sin 30.170 * (12.9)3)/3EI
T = 70.34 kips
a) normal stress in rod (1) =T/A
A=Pi*1.4*1.4/4
therefore normal stress in rod (1) = 45.69 ksi
b) factor of safety = yield strength / normal stress
F.O.S = 67/45.69 = 1.466
C) P = 2*fs*pi*(Dmin)2/4
74 = 2*(77/2.6)*pi*(Dmin)2/4
(Dmin)2 = 1.590 in
Dmin = 1.260 in
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.