An article considered regressing y = 28-day standard-cured strength psi against
ID: 3321933 • Letter: A
Question
An article considered regressing y = 28-day standard-cured strength psi against x-accelerated strength ps). Suppose the equation of the true regression line is y = 1900 + 1.4x, and that the standard deviation of the random deviation ls 350 ps (a) What is the probability that the observed value of 28-day strength will exceed 5000 psi when the value of accelerated strength is 2100? (Round your answer to four decimal places.) (b) What is the probability that the observed value of 28-day strength will exceed 5000 psi when the value of accelerated strength is 2600? (Round your answer to four decimal places.) (c) Consider making two independent observations on 28-day strength, the first for an accelerated strength of 2100 and the second forx 2600. What is the probability that the second observation will exceed the first by more than 1000psi? (Round your answer to four decimal places.) (d) Let Y1 and Yz denote observations on 28-day strength when x x1 and x = x2, respectively. By how much would xz have to exceed x, in order that P0% > ½)-0.95? (Round your answer to two decimal places.)Explanation / Answer
We have given y^ = 1900 + 1.4x ,and standard deviation = 350 .
a) We have to find probability that the observed value of 28-day strength will exceed 5000 psi when the value of accelerated strength is 2100.
y^ = 1900 + 1.4*2100 = 4840
We have to find P( x > 5000 ) = (5000 - 4840 ) / 350 = 0.46
Using Z score table we have to find probability for Z = 0.46
P( Z > 0.46 ) = 1 - P( Z < 0.46 ) = 1 - 0.6672 = 0.3228
b) We have to find probability that the observed value of 28-day strength will exceed 5000 psi when the value of accelerated strength is 2600 .
y^ = 1900 + 1.4*2600 = 5540
We have to find P( x > 5000 ) = (5000 - 5540 ) / 350 = -1.54
Using Z score table we have to find probability for Z = -1.54
P( Z > -1.54 ) = 1 - P( Z < -1.54 ) = 1 - 0.0618 = 0.9382.
c) We have to consider making two independent observations on 28-day strength, the first for an accelerated strength of 2100 and the second for x = 2600.
And we have to find probability that the second observation will exceed the first by more than 1000 psi
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.