An arrow 2.10 cm long is located 76.0 cm from a lens that has a focal length f=
ID: 2185678 • Letter: A
Question
An arrow 2.10 cm long is located 76.0 cm from a lens that has a focal length f= 29.5 cm Suppose, instead, that the arrow lies along the principal axis, extending from 75.0 cm to 77.1 cm from the lens, as indicated in the figure (b). What is the longitudinal magnification of the arrow, defined as ? (Hint: Use the thin-lens equation to locate the image of each end of the arrow.) same figure as here http://www.chegg.com/homework-help/questions-and-answers/an-arrow-200-cm-long-is-located-842cm-from-a-lens-which-has-a-focal-length-f-285-cma-if-th-q695139Explanation / Answer
For left end:- Object distance u1 = -77.1 cm Let v1 = image distance v1 = u1f/(f + u1) = -77.1 * 29.5/(29.5 - 77.1) = 47.78 cm For right end:- Object distance u2 = -75 cm v2 = u2f/(f + u1) = -75 * 29.5/(29.5 - 75) = 48.62 cm Length of image = v2 - v = 48.62-47.78 = 0.84 cm Length of object = u2 - u1 = -77.1 - (-75) = 2.1 cm Li/L0 = .84/2.1 = 0.4
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.