This Test: 40 pls A research company polled a random sample of 949 teens about I
ID: 3320373 • Letter: T
Question
This Test: 40 pls A research company polled a random sample of 949 teens about Internet use, 50% of those leens reported that they had misrepresented their age below a) Explain the meaning of p 0.50 in the context of this situation online to gain access to websites and online services. Complete parts a through OA. B. The meaning of p-0.50 is that the researchers have 95% confidence that 50% of all U S. teens would say that they have misrepresented their age online 9 teens in the sample said they have misrepresented their age online. This is the researchers' best estimate of p, the proportion of al U S, teens who would done so C The meaning of p-0.50 is that 50% of the 949 teens in th had done so e misrepresented their age online This is the researchers best estimate of p, the proportion of the 949 teens in the sample The meaning of p= 0.50 is that the researchers have 95% confidenc who said they e that 50% of the 949 teens in the sample said they have misrepresented their age online b) Calculate the standard error of p SEG) (Round to three decimal places as needed.) c) Explain what this standard error means in the context of this situation A. The standard error is the best estimate the standard de tion of the sampling distribution o the propo ons, whic measures e amount of ar atlon in the sample expected be seen fom sa le lo s e 0 Type here to search 034 AMExplanation / Answer
Solution:- p = 0.50 , n = 949 q = 0.5
b) SE(p^) = 0.016
Exlantaion :- sqrt(p^q^/n) = sqrt(0.5*0.5/949) = 0.0162
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.