7. (30 points) Suppose a worker needs to process 36 orders. The time to process
ID: 3320144 • Letter: 7
Question
7. (30 points) Suppose a worker needs to process 36 orders. The time to process each item has a Pareto- Levy distribution with a mean of 10 minutes and a variance of 100 minutes2. Assume that the processing times of the jobs are i.i.d. (a) Approximately what is the probability that the worker finishes in less than 7 hours? (b) What is the probability that the worker finishes more than 4 hours? (c) Roughly how much time would the worker need so that the probability of finishing within that time be 97.5%?Explanation / Answer
ahere expected time to finish all orders =10*36 =360 minutes
and std deviaiton =(100*36)1/2 =60
a) probability that worker finishes in less than 7 hours =P(X<420) =P(Z<(420-360)/60)=P(Z<1) =0.8413
b) P(X>240)=P(Z>(240-360)/60)=P(Z>-2)=0.97725
c) for 96.5 percentile ; z score =1.96
hence corresponding time =360+1.96*60=477.60
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.