A researcher at a major clinic wishes to estimate the proportion of the adult po
ID: 3318962 • Letter: A
Question
A researcher at a major clinic wishes to estimate the proportion of the adult population that has sleep deprivation. How large a sample is needed in order to be 90% confident that the sample proportion will not differ from the true proportion by more than 6% A researcher at a major clinic wishes to estimate the proportion of the adult population that has sleep deprivation. How large a sample is needed in order to be 90% confident that the sample proportion will not differ from the true proportion by more than 6%Explanation / Answer
Solution:
Given that a = 1 – 0.90 = 0.10 and E = 0.06
Since population proportion is not known, we assume p = 0.5
Using Z-tables, the critical value is
Z (0.10/2) = Z (0.05) = 1.645
The sample size is given by:-
N = [Z/E]^2*p*(1 – p)
N = [1.645/0.06]^2*0.5*0.5
N = 751.6736*0.5*0.5
N = 187.9 ~ 188
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.