A firm is about to undertake the manufacturing of a product, and is weighing thr
ID: 331526 • Letter: A
Question
A firm is about to undertake the manufacturing of a product, and is weighing three capacity alternatives: small job shop, large job shop, and repetitive manufacturing plant. The small job shop has fixed costs of $3,000 per month, and variable costs of $10 per unit. The larger job shop has fixed costs of $12,000 per month and variable costs of $4 per unit. The repetitive manufacturing plant has fixed costs of $24,000 and variable costs of $2 per unit.
a) Which alternative should the firm choose if the demand for the product is expected to be 4,200 units per month?
b) Identify the demand ranges where each capacity choice should the firm make.
Explanation / Answer
cost for 4200 units :
small job = 3000 +10x = 45000
larger job = 12000 + 4x = 16800+12000 = 28800
repetitive = 24000 + 2x = 24000 + 8400 = 32400
best option is larger job, since it has minimum cost
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.