A company was contemplating the installation of a flextime schedule in which a w
ID: 3314191 • Letter: A
Question
A company was contemplating the installation of a flextime schedule in which a worker schedules his or her work hours or compresses work weeks. The company estimates that it needs a minimum mean of 7 hours per day per assembly worker in order to operate effectively. Each of a random sample of 60 of the company's assemblers was asked to submit a tentative flextime schedule. If the mean number of hours per day for Monday was 6.6 hours and the standard deviation was 2.6 hours, do the data provide sufficient evidence to indicate that the mean number of hours worked per day on Mondays, for all of the company's assemblers, will be less than 7 hours? Test using = 0.05. (Round your answers to two decimal places.)
1-2. Null and alternative hypotheses:
H0: 7 versus Ha: = 7
H0: < 7 versus Ha: > 7
H0: = 7 versus Ha: > 7
H0: = 7 versus Ha: < 7
H0: = 7 versus Ha: 7
3. Test statistic: z =
4. Rejection region: If the test is one-tailed, enter NONE for the unused region.
Explanation / Answer
Solution:-
1) option C. H0: = 7 versus Ha: < 7
3. Test statistic: z = (X - mean)/(sd/sqrt(n))
= (6.6 - 7)/(2.6/sqrt(60))
= -1.1917
4. Z < Zalpha
=> the one tailed test, we use the value of Z in left tail of standard normal distribution using significance = 0.05. the value Z = -1.645 the reject Z< Zalpha
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.