Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A company was contemplating the installation of a flextime schedule in which a w

ID: 3153943 • Letter: A

Question

A company was contemplating the installation of a flextime schedule in which a worker schedules his or her work hours or compresses work weeks,the company estimates that it needs a minimum mean of 7 hours per day per assembly worker in order to operate effectively. Each of a random sample of 80 of the company's assemblers was asked to submit a tentative flextime schedule. If the mean number of hours per day for Monday was 6.7 hours and the standard deviation was 2.7 hours, do the data provide sufficient evidence to indicate that the mean number of hours worked per day Mondays, for all of the company's assemblers, will be less than 7 hours? Test using alpha = 0.05 Ho: mu = 7 Ha: mu 1.645 Reject Ho if Z -1.96 Reject Ho if Z

Explanation / Answer

5) AS THE N = 80

WE WILL TREAT IT AS NORMAL DISTRIBUTION

ALPHA = 0.05

ACCORDING TO THE HYPOTHESIS IT IS A LEFT TAIL TEST

SO ACCODING TO THE Z TABLE FOR ALPHA = 0.05

THE REHECTION REGION = Z<-196

THEREFORE OPTION D IS CORRECT

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote