For a sample of 41 New England cities, a sociologist studies the crime rate in e
ID: 3313770 • Letter: F
Question
For a sample of 41 New England cities, a sociologist studies the crime rate in each city (crimes per 100,000 residents) as a function of its poverty rate (in %) and its median income (in $1,000s). A portion of the regression results are shown in the following table.
Calculate the standard error of the estimate. (Round your answer to 2 decimal places.)
What proportion of the sample variation in crime rate is explained by the variability in the explanatory variables? (Round your answer to 4 decimal places.)
Explained proportion
What proportion is unexplained? (Round your answer to 4 decimal places.)
Unexplained proportion
For a sample of 41 New England cities, a sociologist studies the crime rate in each city (crimes per 100,000 residents) as a function of its poverty rate (in %) and its median income (in $1,000s). A portion of the regression results are shown in the following table.
Explanation / Answer
Ans:
a)Standard error of estimate=sqrt(Mean squareresidual)=sqrt(174,327.3 )=417.52
b-1)
Proportion of the sample variation in crime rate is explained by the variability in the explanatory variables,R2
R2=SS(regression)/SS residual)
=3,500,526 /7,684,380=0.4555
45.55%
b-2)
proportion is unexplained variability=1-0.4555=0.5445
54.45%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.