For a recent year, McDonald\'s (MCD) company-owned restaurants had the following
ID: 2561338 • Letter: F
Question
For a recent year, McDonald's (MCD) company-owned restaurants had the following sales and expenses (in millions):
Assume that the Costs that vary in total dollar amount as the level of activity changes.variable costs consist of food and packaging, payroll, and 40% of the general, selling, and administrative expenses.
a. What is McDonald's contribution margin? Enter your answer in million, rounded to one decimal place.
$ million
b. What is McDonald's contribution margin ratio? Round your percentage answer to one decimal place.
%
c. How much would operating income increase if same-store sales increased by $1,300 million for the coming year, with no change in the contribution margin ratio or Costs that tend to remain the same in amount, regardless of variations in the level of activity.fixed costs?
$ million
d. What would have been the operating income or loss for the recent year if sales had been $1,300 million more?
$ million
e. To achieve break even for the recent year, by how much would sales need to increase? Enter your anwer in million rounded to the nearest whole number.
$ million
Explanation / Answer
Mc Donald
Contribution margin = sales – variable cost
Sales $22,100
Variable costs –
Food and packaging $8,590
Payroll $5,600
40% of general selling and administration expenses $1,280
Total variable costs $15,470
Contribution margin $6,630 millions
Hence, the contribution margin of Mc Donald is $6,630 million
Contribution margin ratio = (Contribution/sales prices) x100
= ($6,630/$22,100) x 100 =30%
Hence, Mc Donald’s contribution margin ratio = 30%
Increase in sales - $1,300M
Percent increase in sales = 1,300/22,100 = 5.88%
Increase in variable costs = $910 m (15,470 x 5.88%)
So, revised sales = $22,100 + $1,300 = $23,400 million and
Revised variable costs = $15,470 + $910 = $16,380
The contribution margin at this level of activity = 30% x5.88 % increase in sales = 30% x $23,400
Hence, contribution margin $7,020 million
Less: Fixed costs –
General selling and administration expenses (60% fixed) $1,920
Occupancy (depreciation, rent etc) $3,610
Other expenses $440
Total fixed expenses $5,970 million
Operating income/ (loss) $1,050 million
Increase in operating income = (increased income/original income) x 100
= ($390/$660) x 100 = 59.1%
Break-even point = fixed cost/contribution margin ratio
= $5970/30% = $19,900million
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.