For a projectile of mass mo fired with initial velocity vo, if there is no drag
ID: 1884510 • Letter: F
Question
For a projectile of mass mo fired with initial velocity vo, if there is no drag force: a) What is the trajectory r(t) of the projectile in polar coordinates. (Find r(t) and (t)) b) Using a), find the firing angle 0i that maximizes the projectile's time of flight.(Must show work) c) Using a), find the firing angle , that maximizes the projectile's range. For a 2 cm diameter, 1 kg projectile launched through air (STP) at -/4 with velocity vo - 15m/s, if the drag force is linear: d Calculate the energy dissipated by air resistance during the time of flight using 0 e Calculate the change in the kinetic energy Ko2 between the initial launch and impact * Solve d) and e) using either Cartesian or polar coordinates. There is not an analytic solution for this partExplanation / Answer
given projectile
mass mo, initial velocity vo
a) at time t
x = (vo.i) t
y = (vo.j)*t - 0.5gt^2 ( where i and j are unit vectors in cartesian coordinates)
y = (vo.j)x/(vo.i) - 0.5gx^2/(vo.i)^2
now
in polar coordinates
r(t) = sqrt(x^2 + y^2) = sqrt((vo.i)^2*t^2 + ((vo.j)*t - 0.5gt^2)^2)
theta(t) = arctan(y/x) = arctan(((vo.j)t - 0.5gt^2)/(vo.i)t)
b) for maximising time of flight
(vo.i)t*tan(theta) = (vo.j)t - 0.5gt^2
t! = 0
tan(theta) = 0 at t = T
T = 2(vo.j)/g
for maximising this
vo.j = |vo|
firing angle is thetat = 90 deg
c) for maximising range
dr/dt = 0
(vo.i)^2*2t + 2((vo.j)^2*t - 0.5gt^2)((vo.j)^2 - gt) = 0
((vo.i)^2*2 + 2(vo.j)^4) - t(2g(vo.j) + g(vo.j)^2) + g^2t^2 = 0
solving we get
T = 2(vo.j)(vo.i)/gvo
hencve
this is true for thetat = 45 deg
d) for d = 2 cm, m = 1 kg
thetao = pi/4
vo = 15m/s
Fd = -kv
so,
dW = -kv.vdt = -kv^2dt
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.