Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Score: 0 of 1 pt 18 of 40 (16 complete) HW Score: 30%, 12 of 40 pts 7.3.36 Quest

ID: 3313535 • Letter: S

Question

Score: 0 of 1 pt 18 of 40 (16 complete) HW Score: 30%, 12 of 40 pts 7.3.36 Question Help * Randomly selected students participated in an experiment to test their ability to determine when one minute (or sixty seconds) has passed. Forty students yielded a sample mean of 59.7 seconds. Assuming that 10.8 seconds, construct and interpret a 95% confidence interval estimate of the population mean of all students Click here to view page 1 of the standard normal distribution table. What is the 95% confidence interval for the population mean ? (Type integers or decimals rounded to one decimal place as needed.)

Explanation / Answer

x' = 59.7 = 10.8 n = 40

z for 95% = 1.96

LCL = x' - z / n = 59.7 - 1.96 * 10.8 / 40 = 56.3530.

UCL = x' + z / n = 59.7 + 1.96 * 10.8 / 40 = 63.0470.

The confidence interval is 56.3530 < < 63.0470.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote