Score: 0 of 1 pt 19 of 19 (8 complete) HW Score: 28.95%, 5.5 of 19 pts Gen Inter
ID: 3119937 • Letter: S
Question
Score: 0 of 1 pt 19 of 19 (8 complete) HW Score: 28.95%, 5.5 of 19 pts Gen Interest 7.5.82 E Question Help HC The Motor Vehicle Department has found that the probability of a person passing the test for a driver's license on the first try is 0.77. The probability that an individual who fails on the first test will pass on the second try is 0.86, and the probability that an individual who fails the first and second tests will pass the third time is 0.68. Find the probabilities that an individual will do the following a. P(Fail both the first and second tests) b. P(Fail three times in a row) c. P(Require at least two tries) a. P(fails both the first and second tests) L (Type an integer or decimal rounded to four decimal places as needed.)Explanation / Answer
A: event for passing first time
B: event for passing second time
C: event for passing third time
given P(A) = 0.77;
P(B/A') = 0.86
P(C/B'/A') = 0.68
probability fails both first and second test;
P(B'/A') = P(B')*P(A') = 0.23*0.14=0.0322;
b) fails three times in a row;
P(C'/B'/A') = P(C')*P(B')*P(A') = 0.23*0.14*0.32=0.01030;
c) require at least two tries; is P(A') = 0.23;
2)
P(C'|D) = 68/92 = 0.7391
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.