Score: 0 of 1 pt 17 of 40 (16 complete) HW Score: 30%, 12 of 40 pts 7.3.37 Quest
ID: 3313534 • Letter: S
Question
Score: 0 of 1 pt 17 of 40 (16 complete) HW Score: 30%, 12 of 40 pts 7.3.37 Question Help A study of the ages of motorcyclists killed in crashes involves the random selection of 143 drivers with a mean of 37.24 years. Assuming that = 9.3 years, construct and interpret a 90% confidence interval estimate of the mean age of all motorcyclists killed in crashes. Click here to view a t distribulion tablea normal distribution table lick Click here to view page 2 of the standard normal distribution table. view page 1 of the standard normal distribution table What is the 90% confidence interval for the population mean ? Lu? D-Explanation / Answer
n = 143 x' = 37.24 = 9.3
z for 90% = 1.645
LCL = x' - z / n = 37.24 - 1.645 * 9.3 / 143 = 35.9607
UCL = x' + z / n = 37.24 + 1.645 * 9.3 / 143 = 38.5193
The confidence interval is 35.9607 < < 38.5193.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.