Score: 0 of 1 pt 1 5015(4 complete) HW Score: 3.2.35 At one point the average pr
ID: 3061609 • Letter: S
Question
Score: 0 of 1 pt 1 5015(4 complete) HW Score: 3.2.35 At one point the average price of regudar unleaded gasoline was $3.41 per gallon. Assume that the standard deviation percentage of gasoline stations had prices within 2 standard deviations of the mean? (b) What percentage of gasoline stations had prices within 1 5 standard deviations of the mean? What are the gasoline prices that are within 1.5 standard deviations of the mean (c) What is the minimum percentage of gasoline stations that had prices between $3 17 and $3 657 (a) At least%ofgasoline statens had prices wehin 2 standard deviations of the men (Round to two decimal places as needed )Explanation / Answer
Solution:
a) According to CHEBYSHEV'S theorem, at least 1-1/2^2 = 0.75 (75%) of the gas stations had prices within 2 standard deviations of the mean.
b) According to CHEBYSHEV'S theorem, at least 1-1/1.5^2 = 0.555 (55.5%) of the gas stations had prices within 1.5 standard deviations of the mean.
c) According to CHEBYSHEV'S theorem, at least 1-1/k^2 of the gas stations had prices within k standard deviations of the mean.
mean - k sd = 3.41 -0.06 k = 3.17
-0.06 k = -0.24
k = 4
mean + k sd = 3.41 + 0.06 k = 3.65
0.06 k = 0.24
k = 4
1-1/k^2 = 1-1/4^2 = 1-1/16 = 15/16 = 93.75%
The minimum % of gasoline station that had prices between 3.17 and $3.65
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.