40) The lengths of pregnancies of humans are normally distributed with a mean of
ID: 3312822 • Letter: 4
Question
40) The lengths of pregnancies of humans are normally distributed with a mean of 268 days and a standard deviation of 15 days. Find the probability of a pregnancy lasting more than 300 days. 40) A) 0.9834 B) 0.2375 C) 0.3189 D) 0.0166 e an appropriate response. 41) Find the z-score that is greater than the mean and for which 70% of the distribution's area lies to its 41) left. A) 0.53 B) 0.47 C) 0.81 D) 0.98 42) Find the critical value, tc, for c-0.95 and n 16. 42)- A) 2.120 B) 2.602 C) 2.131 D) 2.947 43) Find the critical value, tc for c = 0.99 and n = 10. 43)_ A) 2.262 B) 1.833 C) 3.169 D) 3.250 4) A study of 1000 randomly selected flights of a major airline showed that 769 of the flights arrived 4) on time. What is the probability of a flight arriving on time? B) 231 1000 1000 231 1000 769 769 1000 A) C) D)Explanation / Answer
40)P(X>300)=P(Z>(300-268)/15)=P(Z>2.13)=0.0166
option D
41)P(Z<z)= 0.70
tehrefore z score at 70th percentile =0.53
option A
42)from t distirbution at (n-1=15 ) degree of freedom and 95% CI ; critical t =2.131
option C
43))from t distirbution at (n-1=9 ) degree of freedom and 99% CI ; critical t =3.250
option D
44)probability =favourable event/total evenmt =769/1000
option D
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.