A. Construct the indicated confidence interval for the population mean u using t
ID: 3312561 • Letter: A
Question
A. Construct the indicated confidence interval for the population mean u using the t-distribution. c=0.95, x=14.8, s=3.0, n=5
The 95% confidence interval using a t-distribution is.....
B. In a random sample of 21people, the mean commute time to work was 32.4 minutes and the standard deviation was 7.3 minutes. Assume the population is normally distributed and use a t-distribution to construct a
95 % confidence interval for the population mean mu. What is the margin of error of mu ?
Interpret the results. The confidence interval for the population mean mu is...
C. In a survey of 2647 adults, 1481 say they have started paying bills online in the last year.
Construct a 99% confidence interval for the population proportion. Interpret the results.
A 99% confidence interval for the population proportion is..
Explanation / Answer
(A) Confidence Interval : X +- t0.025,4(s/n0.5)
= (14.8+-2.776(3/50.5)) = (11.076,18.524)
(b) 95% CI = (32.4+-2.086(7.3/210.5)) = (29.077,35.723)
margin of error = +-3.323
(C) 99% CI : p = 1481/2647 = 0.56
CI = ((0.56)+-2.5758((0.56)(0.44)/2647)0.5
= (0.535,0.585)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.