Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The Dean of Students at ACME University wants to estimate the proportion of stud

ID: 3312505 • Letter: T

Question

The Dean of Students at ACME University wants to estimate the proportion of students who cheated on a major exam.

How many students does the Dean need to select in the sample in order to be 95% confident that the sample proportion is within two percentage points of the actual proportion who cheated if:

a. previous studies at other universities indicate this proportion is less than 20%?

b. the Dean thinks ACME students have more integrity than students at other universities?

c. the Dean really has no idea what the actual proportion of cheaters might be?

Explanation / Answer

a) n = (z (alpha/2) )^ 2 * p(1-p) / MOE^2

z0.025 = 1.96

p = 0.2

1-p = 0.8

MOE = 0.02

n = (1.96*1.96*0.2*0.8 ) /(0.02*0.02) = 1537

the dean requires 1537 students.

b)

when dean thinks ACME students have more integrity then his estimate of proportion is much lesser than 20%

we can give the cases for 15% 10% and 5%

c)

when the dean has no idea of the actual proportion, he can be conservative and can assume p to be 0.5

in that case

n = (1.96*1.96*0.5*0.5 )/(0.02*0.02) = 2401

Proportion Sample 0.15 =+(1.96*1.96*0.15*0.85 )/(0.02*0.02) 1225 0.1 =+(1.96*1.96*0.1*0.9 )/(0.02*0.02) 865 0.05 =+(1.96*1.96*0.05*0.95 )/(0.02*0.02) 457
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote