The Dean considers Professor X to be totally incompetent thinking to firm him. U
ID: 2618441 • Letter: T
Question
The Dean considers Professor X to be totally incompetent thinking to firm him. Unfortunately (from the Dean’s perspective) under the terms of Professor X’s contracts, the professor cannot be dismissed for 5 years. If Professor X’s salary will be $100,000 each year (paid at the end of each year), how much will it cost the Dean to buy up the contract if the Dean believes Professor X will quit in exchange for 40% of the present value of his salary? The discount rate is 8%.
____
$159,708
$200,000
$170,895
$399,270
Explanation / Answer
Present value of annuity=Annuity[1-(1+interest rate)^-time period]/rate
=$100,000[1-(1.08)^-5]/0.08
=$100,000*3.992710037
=$399271.0037(Approx)
Hence cost to Dean=$399271.0037*40%
which is equal to
=$159708(Approx).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.