26. Event A: Randomly select a person who loves cats Event B: Randomly select a
ID: 3311016 • Letter: 2
Question
26. Event A: Randomly select a person who loves cats Event B: Randomly select a person who owns a dog. 27. Event A: Randomly select a U.S. adult registered to vote in Illinois Event B: Randomly select a U.S. adult registered to vote in Florida. 28, You are , given that P(A) = 0.15 and P(B) = 0.40. Do you have enough 29. A random sample of 250 working adults found that 74% access the Internet information to find P(A or B)? Explain at work, 88% access the Internet at home, and 72% access the Internet at both work and home. Find the probability that a person in this sample selected at random accesses the Internet at home or at work. 30. A sample of automobile dealerships found that 19% of automobiles sold ar silver, 22% of automobiles sold are sport utility vehicles (SUVs), and 16% of automobiles sold are silver SUVs. Find the probability that a randomly chosen sold automobile from this sample is silver or an SUV In Exercises 31-34, find the probability 31. A card s randomly selected from a standard deck of 52 playing cards 32. A card is randomly selected from a standard deck of 52 playing cards. 33. A 12-sided die, numbered 1 to 12, is rolled. Find the probability that the roll 34. An 8-sided die, numbered 1 to 8, is rolled. Find the probability that the roll Find the probability that the card is between 4 and 8, inclusive, or is a club Find the probability that the card is red or a queen. results in an odd number or a number less than 4 results in an even number or a number greater than 6 In Exercises 35 and 36, use the pie chart, which shows for Education Statistics) e number of students in U.S. public charter schools. (Source: U.S. National Center 35. Find the probability of randomly selecting a school with 500 or more students. 6. Find the probability of randomly selecting a school with between 300 and 999 students, inclusive.Explanation / Answer
28)
P(A) = 0.15
P(B) = 0.40
P(A or B) = P(A) + P(B) - P(A B)
P(A or B) = 0.15 +0.40-P(A B)
P(A B) is unknown => we don't have enough information to find P(A or B)
29)
P(internet at work) = 0.74 or 74%
P(internet at Home) = 0.88 or 88%
P(internet at Home and internet at home) = 0.72 or 72%
P(internet at Home or internet at home) = P(internet at work) +P(internet at Home) - P(internet at Home and internet at home)
= 0.74+0.88-0.72 = 0.9
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.