Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The capacity of an elevator is 15 people or 2296 pounds. The capacity wil be exc

ID: 3309878 • Letter: T

Question

The capacity of an elevator is 15 people or 2296 pounds. The capacity wil be exceeded if 15 people have weights with a mean greater than 2295/15 153 pounds. Suppose the peopie have weights that are normally distributed with a mean of 161 lb and a standard deviation of 35 Ib a. Find the probablity that if a person is randomly selected, his weight will be greater than 153 pounds. The probablity is accronmately (Rond to fur dearnal places as needed ) b. Find the probability that 15 randomly selected people will have a mean that is greater than 153 pounds Theprobablity is approimaiity(Round tolour domal places as needed) O A. Yes, 15 randomly selected people will ahways be under the weight liit O B. No. 15 randomly selected people will never be under the weight mit OC. No. thoro agood chance that 15 randomly selected people will exceed the elevator capacity O D. Yes, there is a good chance that 15 randomly selected people will not exceed the elevator capacity

Explanation / Answer

a)P(X>153)=P(Z>(153-161)/35)=P(Z>-0.2286)=0.5904

b) for n=15 ; std error of mean =std deviation/(n)1/2 =35/sqrt(15) =9.037

therefore P(X>153)=P(Z>(153-161)/9.037)=P(Z>-0.8853)=0.8120

c)

option C is correct

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote