The capacitor in the figure below is designed to filter high-frequency signals b
ID: 2037958 • Letter: T
Question
The capacitor in the figure below is designed to filter high-frequency signals by shorting them to ground. Circuit Circuit Signal (a) What capacitance is needed to produce a reactance of 14.6 m2 for a 4.30 kHz signal? mF (b) What would its reactance be at 13.0 Hz? (c) What are the implications of your answers to (a) and (b)? (Select all that apply.) Low frequencies are shorted to ground better than high ones The capacitor does what it is designed to do. High frequencies are shorted to ground better than low ones Reactance is smaller at high frequencies. The capacitor does not do what it is designed to do. Reactance is larger at high frequencies.Explanation / Answer
formula for capacitive reactance is
XC= 1/ 2pi fC
C= 1/ pi f X_C
= 1/ 2pi (4300)(14.6 * 10^-3)
= 2.53 * 10^-3 F
= 2.53 mF
(b)
X_C = 1/2pi (13) (2.53* 10^-3)
= 4.83 ohm
(c)
reactance is smaller at hgher frequency , higher frequencies are shorted to ground better than low ones, the capacitor does what it is designed to do. are the implications
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.