The calorie (4.184 J) was originally defined as the quantity of energy required
ID: 548229 • Letter: T
Question
The calorie (4.184 J) was originally defined as the quantity of energy required to raise the temperature of 1.00 g of liquid water 1.00°C. The British thermal unit (Btu) is defined as the quantity of energy required to raise the temperature of 1.00 lb of liquid water 1.00°F. (a) How many joules are in 1.00 Btu? (1 lb = 453.6 g; a change of 1.0°C = 1.8°F) (b) The therm is a unit of energy consumption and is defined as 100,000 Btu. How many joules are in 1.00 therm? (c) How many moles of methane must be burned to give 1.00 therm of energy (Assume water forms as a gas): (d) If natural gas costs S0.40 per therm, what is the cost per mole of methane (Assume natural gas is pure methane)? (e) How much would it cost to warm 271 gal of water in a hot tub from 15.0°C to 42.0°C? (1 gal-3.78 L)(d of H2O = 1.00 g/mL)Explanation / Answer
a)
Joules in BTU
1 BTU = het required to change
Q = m*C*(Tf-Ti)
1 BTU = 1 lb * (1F)
Q(joules) = 454*4.184*(1/1.8)= 1055 J
then
1 BTU = 1055 J
b)
therm = 100000 Btu = 10^5 BTU
find J
1 BTU = 1055 J
10^6BTU = x J
x = 1055*10^5 = 1.055*10^8 J
c)
methane required for this
882.0 kJ/mol
882 kJ/mol * 1 mol
mol = Q/heat combustion = (1.055*10^8)/(882*10^3)
mol of methane = 119.614
d)
0.40$ = therm
119.614mol = therm
$/mol = 0.4/119.614= 0.0033440 $ per mol
e)
cost of warming 271 gal of water
V = 271*3.78 = 1024.38 L = 1024.38kg= 1024.38*10^3 g
Q = m*C*(Tf-Ti)
Q = (1024.38*10{3)(4.184)(42-15) = 115722159.84 J
therms = 115722159.84 / ( 1.055*10^8) = 1.096 therms
0.4 $/ therm * 1.096 therm =
0.4384 $ required
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.