4. For a given population of college students, we know that the average monthly
ID: 3309451 • Letter: 4
Question
4. For a given population of college students, we know that the average monthly food expenditure is $136.54 per month, with a standard deviation of $34.50. Suppose we ask 35 college students what their monthly food expenditure is, and calculate the mean.
A) What is the probability that the sample mean is greater than $119.65?
B) What is the probability that the sample mean is less than $147.32?
C) If our sample mean is $127.98, what is the estimation error?
D) If our sample mean is $158.46, what is the estimation error?
E) What is the probability that the estimation error of our sample mean will be less than $5.84?
Explanation / Answer
here std error of mean =std deviation/(n)1/2 =34.5/(35)1/2 =5.8316
a)probability that the sample mean is greater than $119.65=P(X>119.65)=1-P(X<119.65)
=1-P(Z<(119.65-136.54)/5.8316)=1-P(Z<-2.8963)=1-0.0019 =0.9981
b) probability that the sample mean is less than $147.32=P(X<147.32)=P(Z<(147.32-136.54)/5.8316)
=P(Z<1.8486)=0.9677
c)estimation error =|actual mean-sample mean| =|136.54-127.98| =8.56
d)estimation error =|actual mean-sample mean| =|136.54-158.46| =21.92
e) probability that the estimation error of our sample mean will be less than $5.84
=P(-5.84/5.8316<Z<5.84/5.8316)=P(-1.0014<Z<1.0014)=0.8417-0.1583 =0.6834
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.