During a lightning flash, there exists a potential difference of Veloud the grou
ID: 3309095 • Letter: D
Question
During a lightning flash, there exists a potential difference of Veloud the ground to the cloud Vground 3.0 x 109 V between a cloud and the ground. As a result, a charge of -20 C is transferred from (a) How much work Wground-cloud is done on the charge by the electric force? (b) If the work done by the electric force were used to accelerate a 1100-kg automobile from rest, what would be its final speed? (c) If the work done by the electric force were converted into heat, how many kilograms of water at 0°C could be heated to 100 c Wground-dloud kg GO TutorialExplanation / Answer
a) W= q(potential difference)= 20*3*109= 60*109 J
b) using work energy equation
Workdone= change in kinetic energy
60*109= 0.5 (1100)(v2-0)
v= 10444.66 m/s
c) Q= mc(temp change)
60*109= m*4186*100
m= 143334.926 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.