During a do-it-yourself roof repair project, you are on the roof of your house a
ID: 1708759 • Letter: D
Question
During a do-it-yourself roof repair project, you are on the roof of your house and accidentally drop your hammer. The hammer then slides down the roof at constant speed of 4.3 m/s. The roof makes an angle of 29° with the horizontal, and its lowest point is 14 m from the ground. (Ignore any effects due to air resistance.)(a) How long after leaving the roof does the hammer hit the ground?
s
(b) What is the horizontal distance traveled by the hammer between the instant it leaves the roof and the instant it hits the ground?
m
Explanation / Answer
The above situation is similar to the case of object thrown with velocity u at an angle below the horizontal from height h The equation of motion fro such an object in horizontal direction x = ucost in vertical direction y = usint + 0.5gt2 Where x is the horizontal distance travelled by the object u is the initial speed = 4.3 m/s t is the time spent by the object in air y is the vertical distance travelled by the object = 14 m g is the free fall acceleration = 9.8 m/s2 a) 14 m = (4.3 m/s)sin29*t + 0.5*9.8 m/s2*t2 a) 14 m = (4.3 m/s)sin29*t + 0.5*9.8 m/s2*t2 4.9t2 + 2.085t -14 = 0 t = 1.49 s b) x = (4.3 m/s)cos29*(1.49 s) x = 5.604 m b) x = (4.3 m/s)cos29*(1.49 s) x = 5.604 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.