3) A cart is moving on a horizontal track with initial velocity to 0.5 m/s. The
ID: 3308933 • Letter: 3
Question
3) A cart is moving on a horizontal track with initial velocity to 0.5 m/s. The m ass of the cart is m = 0.25 kg, and the coefficient of the dynamic friction is = 0.004. a) Calculate the magnitude of the frictional force F b) Calculate the distance D that the cart will travel after the time t1=58. c) Calcultae the time t2 that takes for the cart to stop. 4) A skydiver jumps out of an airplane, then she holds her arms and legs stretched out. After some time, the skydiver's velocity becomes constant v 55 m/s. This is a steady state condition, or "free fall". The mass of the skydiver is m 60 kg. a) Write the Lagrange Equation (LE) for the skydiver in a free fall. b) Calculate the air drag coefficient k c) In a steady state, describe the forces that act upon the skydiver, and calculate the magnitudes of those forcesExplanation / Answer
3) (A) Fu = u N and N = m g
F = u M g = 0.004 x 0.25 x 9.81
F = 9.81 x 10^-3 N ....Ans
(B) a = - F/m = - 0.0392 m/s^2
total distance travelled,
vf^2 - vi^2 =2 a d
0^2 - 0.5^2 = 2(0.0392)(d)
d = 3.19 m
distane travelled in 5 sec
d' = (0.5 x 5) - (0.0392 x 5^2 / 2) = 2.01 m
D = d - d' = 1.18 m .....Ans
(c) vf = vi + a t
0 =0.50 - 0.0392 t
t = 12.8 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.