Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A proton moves at 4.20 × 105 m/s in the horizontal direction. It enters a unifor

ID: 3307900 • Letter: A

Question

A proton moves at 4.20 × 105 m/s in the horizontal direction. It enters a uniform vertical electric field with a magnitude of 7.80% 103 N/C. Ignore any gravitational effects. (a) Find the time interval required for the proton to travel 5.50 cm horizontally. 131 ns (b) Find its vertical displacement during the time interval in which it travels 5.50 cm horizontally. (Indicate direction with the sign of your answer.) 6.41 (c) Find the horizontal and vertical components of its velocity after it has traveled 5.50 cm horizontally. I 10.51 Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. j) km/s

Explanation / Answer

vx = 4.20 x 10^5 m/s


ay = q E / m = (1.6 x 10^-19)(7.80 x 10^3)/(1.67 x 10^-27)

ay = 7.47 x 10^11 m/s^2

vy^2 - 0^2 = 2 (7.47 x 10^11) (0.0550)

vy = 2.87 x 10^5 m/s

v = (4.20 x 10^5) i + (2.87 x 10^5) j m/s

Ans: v = 420 i + 287 j km/s

------------------------------------


F = k x and F = ke q1 q2 / r^2

k (0.0384) = ( 9 x 10^9) (0.760 x 10^-6)(0.642 x 10^-6)/0.052^2

k = 42.3 N/m ....Ans

12. (D) KE = m v^2 / 2

= (1.67 x 10^-27) (1.30 x 10^6)^2 / 2

= 1.41 x 10^-15 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote