A proton moves at 3.60 x 105 m/s in the horizontal direction. It enters a unifor
ID: 3307756 • Letter: A
Question
A proton moves at 3.60 x 105 m/s in the horizontal direction. It enters a uniform vertical electric field with a magnitude of 9.00 x 10 N/C. Ignore any gravitational effects. (a) Find the time interval required for the proton to travel 4.50 cm horizontally. ns (b) Find its vertical displacement during the time interval in which it travels 4.50 cm horizontally, (Indicate direction with the sign of your answer.) (c) Find the horizontal and vertical components of its velocity after it has traveled 4.50 an horizontally. j) km/sExplanation / Answer
here,
a) horizontal displacement s=4.50 cm =0.045 m
when the proton horizontally travelled in vertical electic feild, there is no effect in motion of proton
the horizontal velocity of the proton constant through out the motion
therefore velocity v =displacement / time
time t =displacement /velocity = 0.045/ 3.6*10^5
t = 1.25 * 10^-7 s
b)
vertical accelration , a = e * E /mp
a = 1.6 * 10^-19 * 9000 /( 1.67 * 10^-27) = 8.6175 * 10^11 m/s^2 j
the vertical displacement , y = 0 + 0.5 * a * t^2
y = 0.5 * 8.6175 * 10^11 * ( 1.25 * 10^-7)^2
y = 6.732 * 10^-3 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.