Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A point charge of -2.1 micro-coulombs with a mass of 0.35 kg is placed in a unif

ID: 3307713 • Letter: A

Question

A point charge of -2.1 micro-coulombs with a mass of 0.35 kg is placed in a uniform electric field directed in the +x direction. Initially, the charge is moving in +x direction at 6.7 m/s and after it has traveled a displacement of 3.6 meters in the -x direction, it is moving at 15.6 m/s in the -x direction. If a piece of paper with an area of 0.72 m2 is placed in the field and the angle between the normal and the field is 55.0 degrees, what is the electric flux through the paper in 105 N m2/C? Ignore the weight force.

Explanation / Answer

Initial velocity=6.7 m/s

Final velocity=-15.6 m/s

Displacement=-3.6 m

Using newton equation we got

a=(v^2-u^2)/2S

a=-27.57 m/s^2

Force=qE

a=qE/m

We got

E=4.59*10^6 N/C

Flux=EAcos(55)=1.9*10^(6) =18.97 *10^5 Nm^2/C

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote