7) A task force of 24 specialists is working on a project, some of them being en
ID: 3305215 • Letter: 7
Question
7) A task force of 24 specialists is working on a project, some of them being engineers, and some being financial experts. Of the 24 specialists, 12 have a background in mechanical engineering, trical. Also, 6 specializei engineering, 4 in both mechanical and electrical, and 4 in both civil and electrical engineering. Finally, 2 specialists have a background in all three disciplines. If a person is selected at random, what is the probability that the person a) is not a mechanical engineer? b) is either an electrical or civil engineer? c) has an engineering background? d) does not have a background in any of the three engineering disciplines?Explanation / Answer
A) P(mechanical engineer) = 12/24 = 0.5
P(not a mechanical engineer) = 1 - P(mechanical engineer) = 1 - 0.5 = 0.5
B) P(electrical or civil) = P(electrical) + P(civil) - P(electrical and civil)
= 10/24 + 8/24 - 4/24
= 14/24
=0.5833
C) P(engineering background) = P(mechanical) + P(electrical) + P(civil) - P(mechanical and electrical) - P(mechanical and civil) - P(civil and electrical) + P(all three)
= 12/24 + 10/24 + 8/10 - 4/24 - 6/24 - 4/24 + 2/24
= 18/24
= 0.75
D) P(does not have engineering background) = 1 - P(engineering background) = 1 - 0.75 = 0.25
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.