Suppose you have some money to invest for simplicity, $1-and you are planning to
ID: 3305182 • Letter: S
Question
Suppose you have some money to invest for simplicity, $1-and you are planning to put a fraction w into a stock market mutual fund and the rest, 1 w, into a bond mutual fund. Suppose that $1 invested in a stock fund yields Rs after 1 year and that $1 invested in a bond fund yields Rb, suppose that Rs is random with mean 0.08 (8%) and standard deviation 0.07, and suppose that Rb is random with mean 0.05 5%) and standard deviation 0.04. The correlation between Rs and Rb is 0.24. If you place a fraction w of your money in the stock fund and the rest, 1 - w, in the bond fund, then the return on your investment is R wRs+(1-w)R, Suppose that w = 0.48. Compute the mean and standard deviation of R. The mean is 0.065. (Round your response to three decimal places.) The standard deviation is 0.039 Roundour response to three decimal places.)Explanation / Answer
here R =0.48Rs+0.52Rb
mean of R =E(R) =0.48*E(Rs)+0.52*E(Rb) =0.48*0.08+0.52*0.05=0.064
std deviaiton of R =((0.48*0.07)2+(0.52*0.04)2+2*0.48*0.52*0.24*0.07*0.04)1/2 =0.0436
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.