Suppose you have developed the followingdata for an income property: Constant NO
ID: 2645600 • Letter: S
Question
Suppose you have developed the followingdata for an income property:
Constant NOI = $100,000
Loan-to-value ratio = .75
Mortgage interest rate = 15%
Mortgage term = 30 years
Projected holding period = 5 years
Projected appreciation in value after 5 years = .10
Equity yield rate = 20%
Equity dividend rate = 10%
Annual mortgage constant (f) = .152300
Proportion of the mortgage paid off after 5 years (Pn) = .015509
Yearly sinking fund factor = .134380The current value of the property using Ellwood is
Question 7 options:
1) $567,859 2) $619,031 3) $682,156 4) $721,211 5) None of the aboverExplanation / Answer
Formula to Calculate ELLWOOD:
R0 = Ye - M [Ye + (P x SF) - RM ] - (C x SF)
Ye = Equity Yield Rate, M = Loan to Value Ratio, P = Proportion of Mortgage Paid Off, SF = Yearly Sinking Fund Factor, RM = Annual Mortgage Constant, C = Change in Property Value
R0 = .20 - .75 [ .20 + .015509 (.134380) - .152300 ] - (.10 x .134380)
R0 = .20 - 0.03733808 - 0.013438
R0 = 0.14922392 or R0 = 14.922392%
Current Value = 100,000 / 0.14922392 = $670,134
So, the Correct Option is 5) None of the Above
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.