2 points The Academic Dean is concerned about the number of hours that students
ID: 3301707 • Letter: 2
Question
The Academic Dean is concerned about the number of hours that students are working per week. A sample of students who work yielded the data in the following table. Compute the mean of the data.
Hours
Frequency
5 - 9
15
10 - 14
31
15 - 19
27
20 - 24
18
25 - 29
14
30 - 34
8
35 - 39
6
In a Psychology class, there are 3 tests, 5 quizzes, 2 papers and a final test. Each tests is worth 15% of the grade, the final test is worth 20% quizzes are each worth 5% and each paper is worth 10%.
At midterm, a student has 2 quiz grades of 85 and 99, 1 test grade of 73 and a paper grade of 70. What is the student's midterm average?
Hours
Frequency
5 - 9
15
10 - 14
31
15 - 19
27
20 - 24
18
25 - 29
14
30 - 34
8
35 - 39
6
Explanation / Answer
Mean = sum of (class interval x frequency) / sum of frequency
= (7x15 + 12x31 +17x27 + 22x18 + 27x14 + 32x8 + 37x6)/ (15+ 31 + 27+18+14+8+6)
= 2188/119
= 18.4
7) given percentages are wrong as the sum of percentages, 3x15+5x5+2x10+1x20 = 110
The average is calculated as given below (percentages are converted to decimals)
= (85x0.05+99x0.05+73x0.15+70x0.1)/(0.05+0.05+0.15+0.1)
= 27.15/0.35
= 77.57
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.