Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The data set represents the income levels of the members of a country club. Find

ID: 3300949 • Letter: T

Question

The data set represents the income levels of the members of a country club. Find the probability that a randomly selected member earns at least $77,000. Round your answers to the nearest tenth. Refer to the table which summarizes the results of testing for a certain disease. If one of the results is randomly selected, what is the probability that it is a false positive (test indicates the person has the disease when in fact they don't)? What does this probability suggest about the accuracy of the test? Refer to the table which summarizes the results of testing for a certain disease. If one of the results is randomly selected, what is the probability that it is a false negative (test indicates the person does not have the disease when in fact they do)? What does this probability suggest about the accuracy of the test? Answer the question, considering an event to be "unusual" if its probability is less than or equal to 0.05. If you drew one card from a standard deck, would it be "unusual" to draw a 5? If you drew one card from a standard deck, would it be "unusual" to draw an ace of hearts? From the information provided, create the sample space of possible outcomes.

Explanation / Answer

14)

Ordering the data (in 000s) from least to greatest, we get:

72   73   74   75   76   76   77   77   85   93   93   101   101   109   109   117   125   133   141   173   

here total number= 20

n(X >= 77) =   14

P(X >=77) = 14/20 *100 % = 70 % = 0.7

15 ) Probability of false positive= 28/(28+153) = 0.154696

16)Probability of false negative=4/(4 +111) =0.0347826

Post next questions again

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote