A company that produces a particular machine component has 3 factories, one each
ID: 3297702 • Letter: A
Question
A company that produces a particular machine component has 3 factories, one each in Detroit, Pittsburgh, and Cleveland. 28% of the components produced come from the Detroit factory, 41% of the components come from the Pittsburgh factory, and 31% of the components come from the Cleveland factory. It is known that 2.3% of the components from the Detroit factory, 1.9% of the components from the Pittsburgh factory, and 2.2% of the components from the Cleveland factory are defective. Given that a component is selected at random and is found not to be defective, what is the probability that the component was made in Pittsburgh?
Explanation / Answer
P(Detroit) = 0.28
P(Pittsburgh) = 0.41
P(Cleveland) = 0.31
P(defective | Detroit) = 0.023
P(not defective | Detroit) = 1 - 0.023 = 0.977
P(defective | Pittsburgh) = 0.019
P(not defective | Pittsburgh) = 1 - 0.019 = 0.981
P(defective | Cleveland) = 0.022
P(not defective | Cleveland) = 1 - 0.022 = 0.978
P(not defective) = P(not defective | Detroit) * P(Detroit) + P(not defective | Pittsburgh) * P(Pittsburgh) + P(not defective | Cleveland) * P(Cleveland)
= 0.977 * 0.28 + 0.981 * 0.41 + 0.978 * 0.31
= 0.979
P(Pittsburgh | not defective) = P(not defective | Pittsburgh) * P(Pittsburgh) / P(not defective)
= 0.981 * 0.41 / 0.979
= 0.4108
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.