A company that produces a particular machine component has 3 factories, one each
ID: 3271149 • Letter: A
Question
A company that produces a particular machine component has 3 factories, one each in Detroit, Pittsburgh, and Cleveland. 28% of the components produced come from the Detroit factory, 41% of the components come from the Pittsburgh factory, and 31% of the components come from the Cleveland factory. It is known that 2.3% of the components from the Detroit factory, 1.9% of the components from the Pittsburgh factory, and 2.2% of the components from the Cleveland factory are defective. Given that a component is selected at random and is found not to be defective, what is the probability that the component was made in Pittsburgh?
Explanation / Answer
Probability that a product is from Detroit factory = 0.28
Probability that a product is not defective and is from Detroit factory = (1-0.023)*0.28 = 0.27356
Probability that a product is from Pittsburgh factory = 0.41
Probability that a product is not defective and is from Pittsburgh factory = (1-0.019)*0.41 = 0.40221
Probability that a product is from Cleveland factory = 0.31
Probability that a product is not defective and is from Cleveland factory = (1-0.022)*0.31 = 0.30318
=> Probability that a non-defective component was made in Pittsburgh = 0.40221 / (0.27356+0.40221+0.30318)
= 0.41086
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.